Makaleler » Amigurumi » Oyuncaklar Bebekleriniz İçin Güvenli Mi ?

Hepimiz çocukların oyuncakları sevdiğini ve gelişimi için önemli olduğunu biliyoruz. Oyuncaklar sadece bebeklerimizi oyalamak için değil bilişsel ve fiziksel gelişimi için de oldukça önemli yardımcılarımızdır. 

Peki sevimli küçük oyuncularımız için güvenli ve sağlıklı oyuncaklar seçebiliyor muyuz? İşte size dikkat etmeniz gerekenlerin listesini veriyoruz. Böylece bebeğinizin hem salgın hastalıklardan korur hem de güvenle oynadığından emin olursunuz. 

Kaçınılması Gereken Tehlikeli Oyuncaklar

Çin'den gelen plastik oyuncaklar..

Çin yapımı oyuncaklar, birkaç yıl önce kurşun ve zararlı boya seviyesinde oldukça yüksek oldukları için 9 milyondan fazla olmak üzere piyasadan toplatıldı. Özellikle şu sıralar koronavirüsü salgınıda varken çin'de üretilen oyuncaklardan uzak durmakda fayda var. Alışveriş yaparken birçok mağaza da oyuncak satın almadan önce "Çin'de üretilen oyuncak" grubunun dışında olduğundan emin olun. Online alım gerçekleştiriyorsanız alım yapmadan önce internette küçük bir araştırma yapmanızda fayda olacaktır.

PVC (Polivinil Klorür) 

PVC içeren oyuncak grupları da riskli ürün gruplarına giriyor. Plastik oyuncaklarda yaygun olarak kullanılan bu madde, astım, alerji ve hatta üreme problemlerine yol açacak zararlı kimyasallar içermektedir. Özetle satın alacağınız oyuncağın etiketinde PVC veya #3 ibareleri var ise uzak durun.

BPA (Bİsferol A)

Palstik oyuncaklar dahil olmakla beraber birçok plastik üründe bulunan bu kimyasal madde gelişimsel geriliklere, dikkat bozukluklarına, kanser hücrelerine, obeziteye ve hatta erken başlangıçlı ergenliğe sebep olabilir. Bir oyuncak etiketinde #7 veya BPA içerir ibaresi görür iseniz güvenli bir bebek oyuncağı değildir.

Güvenli Bebek Oyuncaklar Satın Aldığınızdan Emin Olmak İçin;

ASTM international etiketi,

Bu etiket ABD güvenlik standartlarını karşıladığı anlamına gelir. Zehirli herhangi bir madde içermesi olası değildir.

PVC İçermez Etiketi,

Plastik oyuncakların zaralı kimyasal ve kanserojen madde içermediğinin en garanti yoludur. Plastik oyuncaklardan vazgeçemiyor iseniz etiketlerde 1,2 veya 4 rakamlarını arayın. Bu sayılardan herhangi biri oyuncağın BPA ve ftalat içermeyen polietilen plastikden yapıldığını ifade eder. Buda plastik oyuncak grubunda en masum ürünü bulduğunuz anlamına gelir.

Ahşap ve Bambu Oyuncaklar,

CE tarafından onaylanmış ise sağlık açısından risk teşkil etmeyecektir. Ancak oyun esnasında yapılacak yanlış hareket bebeğinizin canının yanmasına sebep olabilir.

Amigurumi Örgü Oyuncaklar,

Oyuncak grubunda en güvenilir ve sağlıklı olan oyuncaklardır. Örgü ile yapılan bu oyuncaklarda dikkat etmeniz gereken tek nokta iptir. İpin organik olması, alerjen olmamsı ve aynı zamanda antibakteriyel olması oyuncakların sağlık açısından herhangi bir risk taşımdağını gösterir. Bebeğinizin güvenliği açısından ise yumuşak ve dikilmiş ürünler olduğundan dolayı herhangi bir risk teşkil etmez. Gönül rahatlığı ile amigurumi oyuncakları alabilir bebeğinizin onlarla büyümesini sağlayabilirsiniz.

 

 

 

Yorumlar
Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır